Jakie drewno wybrać do kominka?

Jakie drewno wybrać do kominka?

Drewno kominkowe, aby było skutecznym paliwem, musi wyróżniać się kilkoma cechami. Jedną z nich jest niewątpliwie kaloryczność, czyli parametr informujący, ile energii cieplnej można uzyskać, spalając określoną ilość drewna. Innym elementem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, jest wilgotność, która powinna oscylować w granicach 15-20%. Zatem, jakie drewno do kominka wybrać, aby zapewnić sobie efektywne ogrzewanie?

Odpowiedzi na to pytanie jest co najmniej kilka. Zacznijmy jednak od przedstawienia gatunków, które z pewnością nie sprawdzą się w zastosowaniach kominkowych. Jednym z nich są drzewa iglaste, które wydzielają dużo żywicy. Ma ona wpływ przede wszystkim na znaczne dymienie, które zanieczyszcza zarówno sam wkład, jak i przewody kominowe. Kupując drewno opałowe, warto więc skierować swoją uwagę na gatunki liściaste.

Drewno kominkowe buk

Drewno kominkowe buk jest jednym z najbardziej docenianych. Ma bardzo wysoką kaloryczność, co pozwala wyprodukować dużo ciepła. Dodatkowym atutem jest z pewnością powolne spalanie, wpływające bezpośrednio na zużycie drewna w sezonie zimowym. Doskonałym wyborem jest także grab, który – podobnie jak drewno kominkowe bukowe – podczas spalania emituje dużo ciepła.

Polecanym gatunkiem drewna jest także szlachetny dąb. Oprócz właściwości zbliżonych do buku i grabiny, podczas spalania wydziela delikatny zapach, który przyjemnie roznosi się w pomieszczeniu. Oprócz zastosowania kominkowego jest wykorzystywany również do wędzenia potraw, nadając im specyficznego smaku.

Drewno kominkowe brzoza

Wśród wielu dostępnych na rynku rodzajów, znajdziecie także drewno kominkowe brzoza. Czym się wyróżnia? Nie jest to wybór najlepszy z możliwych. Drewno brzozowe ma niską wartość kaloryczną, a przy tym dość krótki czas spalania. Właściwości te wpływają na większe zużycie drewna w sezonie, a tym samym na wzrost kosztów eksploatacji kominka. Atutem natomiast drewna brzozowego jest brak konieczności jego sezonowania. I tej kwestii poświęćmy nieco więcej uwagi.

Niezależnie, jaki gatunek drewna wybierzemy, warto zadbać o to, aby było właściwie sezonowane. Zabieg ten eliminuje nadmiar wilgoci, przez drewno lepiej się pali, dając jednocześnie więcej ciepła. Jednym ze sposobów na określenie, czy drewno ma optymalną wilgotność, jest kora. Łatwe jej oddzielanie jest sygnałem, że drewno jest suche. Należy również wziąć pod uwagę barwę. Będzie ciemniejsza w przypadku drewna sezonowanego.

Aby zminimalizować koszty eksploatacji kominka, a jednocześnie zapewnić pożądany komfort termiczny w pomieszczeniu, warto zwrócić uwagę na gatunek drewna, jakiego używamy. Buk, grab, dąb to jedne z najpopularniejszych materiałów opałowych, wyróżniające się doskonałą kalorycznością i wydajnością. Pamiętajcie także o weryfikacji wilgotności, która jest bardzo istotnym parametrem, poprawiającym efektywność spalania drewna kominkowego.

Udostępnij: